Jaak Juske: sajandivanuse hipodroomi tõusud ja mõõnad

Hipodroomi rajamist Tallinna plaaniti juba enne Esimest maailmasõda. Nüüd, oma sajanda sünnipäeva eel, on hipodroom uksi sulgemas.Eesti ajaloomuuseumi kogust

Pelgulinnas asuv Tallinna hipodroom on oma sajanda sünnipäeva eel uksi sulgemas.

Hipodroomi rajamist Tallinna plaaniti juba enne Esimest maailmasõda. Sõda tõmbas aga plaanidele kriipsu peale. Eesti aja alguses võeti asi uuesti käsile Jaan Venteri eestvedamisel.

Hipodroomi kohal 19. sajandil asunud suure aiaga majast oleme juba rääkinud. Hipodroomi rajamise aegu kulges aga selle kõrvalt loode-kagu joonel Lilleküla suunas üks tsaariaja lõpus rajatud Tallinna kindlusraudtee liine, mis algas Telliskoplist tänase Maleva ja Kopli tänava ristmikult. Sealsamas, tänase hipodroomi ja Ädala tänava vahel asus 20. sajandi alguses raudtee ääres kõrge korstnaga Baltika tellisevabrik.

Tallinna hipodroom avati Paldiski maantee ääres keset suurt tuisku riigivanem Konstantin Pätsi osavõtul 25. novembril 1923. Esialgu oli seal nii 1000 meetrit galopirada kui ka 1100 meetrit traavirada.

Tallinna hipodroomil on alates esimesest võistluspäevast korraldatud totalisaatorit.

1930. aastail oli naabruses asuva Seewaldi suvemõisa alal tegutseva vaimuhaigla patsientidel hipodroomile tasuta sissepääs, kuid nad ei võinud totalisaatoril mängida ega restorani külastada.

21. mail 1933 toimus hipodroomil umbes viiekümne osavõtjaga mäss, kui publik hakkas süüdistama hobuste juhte ja kohtunikke kokkumängus. Korra taastasid 15 jala- ja kaks ratsapolitseinikku. Friedrich Assentok ja Paul Valdson arreteeriti, Karl Ots ja kolm tuvastamata isikut said kumminuia.

Toona peeti seal ka kaitseväe ratsavõistlusi ja spordipidusid. 1929. aasta talvel aga isegi põhjapõtrade veetud suusatajate võiduajamist.

Täna on varasemast hoonestusest on säilinud vaid üks 1938. aastal valminud tallidest. Esialgsest hoonestusest hävis 1944. aasta märtsipommitamises restoranihoone ning 1961. aasta tulekahjus tribüün ja kontorihoone. Praegune hoonetekompleks on ehitatud pärast tulekahju.

Hipodroomil on peetud regulaarselt iga kahe nädala tagant traavivõistlusi, kuid varasemalt on korraldatud ka erinevaid motospordivõistlusi.

Linnavolikogu kehtestas pärast suuri vaidlusi 2010. aastal hipodroomi ala detailplaneeringu, mis näeb sinna ette uue kaubanduspindadega elurajooni rajamise. Telliskivi selts vaidlustas planeeringu kohtus, soovides näha piirkonnas rohkem avalikku funktsiooni. Kohus aga kaebust ei rahuldanud.

Kümme aastat hiljem pole planeeringut veel ellu viima hakatud ja hipodroom jätkab esialgu tegevust oma ajaloolises asupaigas. Samas on arendaja teatanud, et uue linnaku rajamine on järgmisel aastal lõpuks siiski algamas. Juba on teatanud Swedbank, et kolib lähiaastatel oma Eesti peakorteri Liivalaia tänava äärest hipodroomi alale.

Uut hipodroomi rajatakse samal ajal Saku valda Tuula külla.

Artikli tekst: Jaak Juske, toimetas: Kadi Raal

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.