Pelgulinna gümnaasiumi IT-arendusjuht: iganenud arusaam e-õppest surub kõik õpilased ühte kasti

E-õppes ei sobi kõigile samad keskkonnad ja õpimeetodid.Maria Symchych / Shutterstock

Õpilastel võiks lasta kasutada neid õppekeskkondi ja vahendeid, mis neile kõige paremini sobivad, sest tulevikus võikski igaühel olla enda valitud “õpitee”, kirjutab Pelgulinna gümnaasiumi IT-arendusjuht ja TalTechi küberkaitseteadur Birgy Lorenz.

Praegune e-õpe ja kodukontorid on sundinud kõiki uude olukorda ja teinud paljudele selgeks, et tegelikult saab ka teistmoodi täiesti edukalt õppida ja tööd teha. See, et üritame e-õppes kõiki suruda samasugusesse kasti ja samu programme kasutama, tundub seega iganenud arusaam.

Mõni õpilane jätab asju paremini meelde kuulmismäluga, teine nägemisega ja kolmas peab hoopis õpitava esmalt läbi kirjutama. Sama kehtib ka e-õppe puhul. Meil on tohutult palju erinevaid programme ja õpikeskkondi ning koolides võiks arvesse võtta, milline keskkond igale õpilasele kõige paremini sobib.

Praegu aga peavad õpilased kasutama õpetajate peale surutud erinevaid õpikeskkondi. Ühele noorele võib niimoodi koguneda lausa ligi 35 erinevat keskkonda. Lisanduvad veel erinevad platvormid ja rakendused, mida noored ise kasutavad.

Üks keskkond aitab luua igale õpilasele oma õpitee

Tulevikus võiks kõik erinevad õpikeskkonnad ühendatud ühte tsentraalsesse kohta. See tähendab, et õpetajal, õpilasel, aga ka lapsevanemal on üks keskkond, kuhu koondub kogu õpilase haridusalane info. Seda keskkonda saaks kasutada iga õpilase individuaalse õpitee loomisel. 

Praegu näeb iga õpetaja oma õpilast üksnes kitsalt oma aine raames, kuid tsentraalse õpikeskkonna puhul oleks näha õpilase terviklik arengutee. Näiteks võib-olla ei peagi mõni õpilane kehalise tunnis tegema jooksuringe, kuna ta käib juba niigi jooksutrennis? Äkki võib õpilane vahele jätta mõne õppetüki füüsikas, kui ta sama asjaga tegeleb robootika ringis?

Lisaks pakub e-õpe erinevateks õpiteedeks lahendusi, mis varem polnud võimalikud. Selle asemel, et ärevushäirega noort sundida pingelisse klassiruumi, võiks ta sama aine läbida hoopis virtuaalreaalsuses. Juba täna on olemas virtuaalsed klassiruumid, mis pakuvad põnevat ja mängulist viisi füüsika ja keemia õppimiseks.

Toimetas Kadi Raal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.