Millal peab erivajadusega lastele mõeldud kool linnalt üüritavalt pinnalt ära kolima?

Hilariuse koolipere rabamatkal.Hilariuse Kool

Erivajadusega lastele mõeldud Hilaruse Kooli pere tähistas sünnipäeva teadmisega, et õppetöö jätkamiseks on vaja peagi omale uus rendipind leida. Linn, kellelt praegu ruume üüritakse, kinnitas, et tegelikult ei ole olukord nii kriitiline ja kolimisega pole kiiret.

Sõle tänaval asuv Hilariuse Kool on üks vähestest Eestis tegutsevatest erivajadustega lastele mõeldud erakoolidest. Lastevanemate algatusel loodud ja nüüdseks 15 aasta tegutsenud waldorfpedagoogikale tuginev kool on tõestanud, et tarvidus sellise õppeasutuse järgi aina kasvab.

“Oleme ainsaks alternatiiviks suurele Tondi Koolile,” sõnas Hilariuse Kooli direktor Maarika Vorsmann ning lisas, et kui tegevust alustades käis koolis ainult kolm õpilast, siis tänaseks on neid juba 38.

Tuleb varsti kolida?

Samas muretseb kasvav koolipere, et varsti tuleb neil praeguselt, Tallinna linnale kuuluvalt üüripinnalt ära kolida. “Järgmistel aastatel peame leidma uue rendipinna, sest Sõle 40 vana koolimaja uuendatakse ja võetakse kasutusele munitsipaalkoolina,” rääkis direktor.

Koolijuhi sõnul on uue rendipinna leidmine raske: “Turuhinnaga kooli pidada on keeruline ja Tallinna linna poolt nii suurt vaba pinda pakkuda ei ole.” Samas avaldas ta lootust, et Põhja-Tallinna linnaosavalitsuse toel õnnestub siiski õpilastele sobiva asukohaga koolimaja leida.

Põhja-Tallinna linnaosa vanema Peeter Järvelaid ütles Kalamaja Kuulutajale, et munitsipaalkooli rajamise osas pole kindlaid otsuseid veel langetatud, mistõttu ei tule ka Hilaruse Koolil niipea kuskile kolima hakata.

“Hilaruse Kool on üks selline kool, mida on kindlasti Põhja-Tallinnasse vaja,” sõnas linnaosavanem ja lisas: “Oleme lubanud, et nad ei pea lastega kuskile minema ja kui selleks vajadus tekib, anname sellest mitu aastat ette teda. Sellisel juhul me leiame ühiselt uue pinna. See oleks juba linna ülesanne, sest me ei saa kooli lihtsalt niisama kuskile panna.”

Munitsipaalkool ebamäärases tulevikus

Sõle tänava vanasse õppehoonesse uue munitsipaalkooli rajamise üle on siiski korduvalt nõu peetud ning võimalusi analüüsitud.

“Tänaste ehitushindade juures on maja kapitaalremont kallim kui uue ehitamine,” ütles Järvelaid. Seetõttu arvati Sõle 40 aadressil asuv hoone hoopis reservkoolide nimekirja ja seda ei hakata remontima.

Uue munitsipaalkooli rajamisest saaks linnaosavanema sõnul kindlamalt rääkima hakata alles Põhja-Tallinna linnaosa elanike arvu kasvades, sest täna puudub selle järele reaalne vajadus, aga ka rahalised vahendid.

“Kui me näiteks 2022. aastal teame, et Põhja-Tallinnas elab 70 000 inimest ja vajadused on suuremad, siis järgmine kool võib arvatavasti Sõle 40 aadressil olla,” arvas Järvelaid. “Mina ennustan, et enne 2025. aastat ei ole see teema aktuaalne.”

Linn üürib Sõle 40 aadressil ruume mitmele erakoolile.

Hilariuse Kool kuulub Eesti Vabade Waldorfkoolide- ja Lasteaedade Ühendusse ja on Eesti Eriolümpia spordiorganisatsiooni liige.

Kooli toetajad on Eesti Puuetega Inimeste Fond, Akadeemiliste Kanada Eesti Naiste Komitee, Standard AS, Tallinna Linnavalitsus.

Tallinna linnale kuulub kaks toimetuleku õppekavaga kooli, nende kõrval tegutseb pealinna ainsa erakoolina Hilariuse Kool.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.