Pelguaia juhatuse liige Putukaväila lagedaks niitmisest: mulle avanes masendav vaatepilt

Foto: MTÜ Pelguaed

Eile niideti kohalike üllatuseks paljaks pool Põhja-Tallinnat läbivast Putukaväila liigirikkast niidust, Geeniuses ilmus sellest ka lugu. Linna murutraktorid tulid kohalikele paraja ehmatusena.

“Pelguaia inimesed ei ole sellega üldse rahul, sest alles üleeile toimus meil aias kontsert ja kõik oli ilus ja roheline,” kinnitas MTÜ Pelguaed juhatuse liige Martin Pennaste, kes sai ise niitmisest teada Pelgulinna grupi kaudu ning läks kohe samal õhtul ise asja uurima. “Jalutasin läbi ja mulle avanes väga kole ja masendav vaatepilt.”

Linnaosa valitsuse murutraktorid tegid puhta töö garaažidest kuni Kolde puiesteeni välja, Sõle tänava poolne ots on vähemalt esialgu jäänud puutumata. “Me ei osanud seda oodata ja ma saan aru, et ka Putukaväila inimesed ei olnud sellisest tegevusest teadlikud,” rääkis Pennaste. “Helistasime neile pärast postituse nägemist ise.” Üllatus oli sedavõrd suurem, et Pelguaed tegeles oma platsi korras hoidmise ja niitmisega regulaarselt ja nõuetekohaselt ise.

MTÜ Pelguaial on niidul 45 personaalset peenrakasti ja tee ääres veel kuus ühiseks kasutamiseks mõeldud kasti ning peenarde vahel käib askeldamas umbkaudu sada inimest. “Kokku on Pelguaiaga seotud sadakond inimest, kes käivad peredega abiks või niisama üritustel või talgutel,” selgitas Pennaste. “Inimesed käivad peenraid hooldamas, rohimas, kastmas ja külvamas iga päev.”

Vahel toimub Pelguaias ka mõni pisike kontsert või piknik ning peenrakastide vahel pikast heinast ümbritsetuna on mõnus niisamagi istuda.

Pennaste on nördinud, et aiana toiminud heina isegi peenarde vahetusse ümbrusesse alles ei võinud jätta. “Kui vaadata pilte üleeilsest kontserdist, siis näeb, et meie istumisala on nagu väike oaas keset heinamaad, kus toimetasid lisaks inimesele ka mesilased ja muud putukad,” rääkis Pennaste. “Nüüd aga oleme keset lagedat platsi, tuule eest kaitseta ja vaade on ka kehv.”

Pikalt kestnud soojad ja kuivad ilmad ilmselt kiiret leevendust ei too ja heinamaa taastumine võtab omajagu aega. Pennaste muretseb, et järgmiste päevadega läheb olukord pigem halvemuse poole ja lühikeseks lõigatud muru kuivab ning muutub kollaseks.

Põhja-Tallinna linnaosa valitsuse esindaja sõnul korraldati niitmine Putukaväila rohekoridori alal plaani järgi ja arvestati sellega, et kogu ala eesmärk on liigirohkuse säilitamine. See läheb küll vastuollu Putukaväila kahe aasta eest korraldatud tolmeldajate uuringuga, millest selgus, et ala tuleks niita vaid kord aastas või isegi üle mitme aasta. Igatahes ei tohiks seda niita enne augusti lõppu või septembrit, mil tolmeldajate suuremad tegemised on selleks aastaks läbi saanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.