Uudis

Raudteelaste Ametiühing plaanib usaldusisiku kaitseks aktsioone

Operail, Vedur. Foto on illustratiivne.Vladsilav Mussako / Virumaa Teataja / Scanpix

Täna koguneb Raudteelaste Ametiühingu juhatus, et arutada protestiaktsioonide läbiviimist seoses usaldusisiku töölt vabastamisega Operailis. Ametiühingu juhi sõnul ei ole välistatud ka streik. 

Probleem tööandjaga riigile kuuluvas raudtee-ettevõtes AS-is Operail eskaleerus 20. oktoobril, kui tööandja lõpetas vahetult puhkuselt naasnud ametiühingu usaldusisikuga usalduse kaotuse alusel töölepingu. Raudteelaste Ametiühing on tööandja otsusest väga nördinud. 

„Konflikt algas juba suvel, kui tööandja sundis töötajat ebaseaduslikult täitma uusi töökohustusi ilma täiendkoolitusteta,“ selgitas Raudteelaste Ametiühingu esimees Oleg Tšubarov. „Usaldusisik reageeris esimesena töötajate pretensioonidele ning informeeris peausaldusisikut ja ametiühingu esimeest tekkinud olukorrast.“ 

Ametiühingu esindajad võtsid ühendust ettevõtte juhtkonnaga ja viitasid rikkumistele, kuid läbirääkimised juhtkonnaga ei andnud tulemust. „Tööandja viis läbi koosolekud, kus selgitati töötajatele tööandja poolseid muudatusi ning kui töötajad muudatustele ei allu, siis ähvardati koondamistega. Selles konfliktis jäi lõpuks kannatajaks usaldusisik, kes selgitas töötajatele mida tööandja valesti teeb,“ selgitas Tšubarov. 

Tšubarovi sõnul sai olukorda lahendada siis kui kaasati ettevõtte nõukogu esimeest. „Sellest momendist hakati järgima seadust. Sügise alguses hakati jälgima töövahetust, kus töötas usaldusisik. Ootamatult kutsuti kokku operatiivnõupidamine kuhu kutsuti puhkusel olnud töötaja ehk usaldusisik. Tulemuseks kuu aega hiljem lõpetati tööleping.“

Ametiühingu esindajad on tööandjale rõhutanud, et selline tegevus on ebaseaduslik ja toob kaasa suurema konflikti, aga tööandja on oma otsusele kindlaks jäänud ja töölepingu töötajate esindajaga lõpetanud. 

„Ametiühing kavatseb usaldusisiku õigusi kaitsta lõpuni välja,“ lubas Tšubarov. „Väga kahju, et tööandja püüab vabaneda nendest, kes seisavad teiste töötajate eest. Kõik see toimub riigiettevõttes. See näitab veel kord, et Eesti tööandjad suhtuvad seadustesse, mis puudutavad töötajate õigusi, ignoreerivalt ning karistavad neid töötajaid, kes julgevad seista töötajate eest.“

Eesti Raudteelaste Ametiühingu kontor asub Pelgulinnas, ametiühingusse kuulub üle 1300 liikme. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Kalamaja Kuulutaja, Pelgulinna Teataja ja Kopli Krooniku olulisematest teemadest.