Uudis

Kaasav eelarve paneb põhjatallinlased 13 ettepaneku vahel valima

Konkursile esitati mitu ettepanekut, mis soovivad Pelguranna ja Pelgulinna piirkonda luua mängu- ja spordiväljakuid.Shutterstock

Jaanuari viimasel kahel nädalal saavad põhjatallinlased valida kaasava eelarve konkursile esitatud ettepanekute seast oma lemmikud.

Sel puhul teeme lühikese ülevaate konkursile esitatud ideest.

Discgolfi rada Koplirannas

Ettepaneku esitanud Johann Ortin Õun selgitas, et Tallinnas on vaid kolm kettagolfi rada ning lisas, et Kopli piirkonda uue raja loomine tooks inimesed praegu kasutamata alale sporti tegema.

Jalgpalliväljak Stroomi randa

Vitaly Beschastny esitas konkursile ettepaneku rajada Stroomi randa väiksemate mõõtmetega jalgpalliväljaku, kus saaksid ka lasteaiaealised lapsed mängida.

Kalamaja õueraamatukogu

Ühelt poolt annaks õueraamatukogu Kalamaja Põhikoolile võimaluse väiksemate rühmadega viia läbi tunde teistsuguses keskkonnas ning tuua õpilasi õue. Teisalt jällegi oleks õueraamatukogu atraktiivne paik ka Kalamaja elanikele, kes lisaks raamatute lugemisele ja vahetamisele saaksid seal korraldada kogukonnaüritusi.

“Maailmas on õueraamatukogusid laialdaselt katsetatud, sest need muudavad linnaruumi atraktiivsemaks ja suurendavad nii lugemust kui ka kogukondlikku tegevust,” selgitasid kaasava eelarve konkursile idee esitanud Piret Hartman, Kalamaja Põhikooli hoolekogu, Kalamaja Põhikooli ning Salme Kultuurikeskuse esindajad.

Idee pärineb ühelt Kalamaja Põhikooli 6. klassi õpilase mõttest, kes inspireeritult Harry Potteri sarjast, soovis ka oma kooli hoovile kasvuhoonet.

Kass Augusti promenaad Kopli tänaval

Salme trammipeatuse ja Telliskivi Rimi vahele jääv kass Augusti Kopli tänava galerii-promenaadi eesmärk on tõsta kergliiklejate turvalisust ning linnaruumi mitmekesisemaks muutmine. Praegu on ala kasutusel tänav-parklana ja sellel suunal puudub kõnnitee, selgitasid idee esitanud Ülle Maiste, Meelis Luukas ja Ivika Holm.

Promonaadiga muudetaks sõidutee ühesuunaliseks ja kitsendatakse parkimisala, mis looks 3,5 meetri laiuse multifunktsionaalse ruumi kergliiklejatele. Alale mahuks rattaparkla, pingid, kiiged, joogikraan, välimüügiletid, haljastus.

Liikuma kutsuv park Kolde puiesteel

Ettepaneku luua Pelgulinna erinevatele vanusegruppidele mõeldud tasakaalurada ning jalgratturitele mõeldud seikluslik puidust rattarada ehk pump track tegi Kaire Luht. Tema hinnangul sobiks sellised rajad Kolde puiestee parki.

“Tegemist on kogukonna kohtumispunktiga, kuhu on juba loodud võimalused noortele tõukeratturitele ja rulatajatele, kuid puuduvad huvitavad tegevused teistele,” põhjendas Luht ning lisas, et eelkõige saavad idee elluviimisest kasu Pelgulinnas elavad ja õppivad lapsed, kuid hästi kavandatud tasakaalurada pakub liikumisrõõmu ka täiskasvanutele.

Multifunktsionaalse spordiväljaku rajamine Sõle staadioni kõrvale

“Põhja-Tallinnas on spordiväljakutest suur puudus, mistõttu pakub kõnealune spordiväljak Põhja-Tallinna lastele võimalust oma aega sportlikult sisustada,” lausus ettepaneku esitanud Raimo Nõu.

Kunstmurukattega väljaku sobiks näiteks pallimängudeks ning kuna see on valgustatud, saaks sinna talvekuudel rajada liuvälja.

Mänguväljaks Sitsi 2 rohealale

Valeria Zujeva esitas konkursile ettepaneku rajada Sitsi asumisse mänguväljak, sest piirkonna lastel pole praegu kohta, kus vaba aega veeta.

Seinamaalid, supergraafika loodusest, loomadest Põhja-Tallinnas

“Kohalikele elanikele lisab kunst alajaamade seintel kindlasti juurde väärtusi, et nende kodukoht on ilus, inspireeriv. Kunst, mis seotud kohaliku looduse ja loomadega on õpetlik ja kutsub inimesi nautima, austama loodust ja kodukanti,” kirjeldasid idee autorid Vahur Agar ja Helena Hanni.

Loomad ja looduses olevad taimed, millest valmiksid suured supergraafika seinamaalingud saavad valida välja linnaelanikud ise.

Stroomi ranna pump track

Lastele ja noortele on oluline luua õue atraktiivseid võimalusi, et õuesolemine teha heaks harjumuseks. Pumptrack on selleks hea viis, sest sobib kogu perele ja hea mänguväljaku asendus. Stroomi rand ja Merimetsa terviserada on väga populaarsed kasutajate seas.

Populaarse Merimetsa terviseraja juurde rajatav pump track aitaks luua piirkonnas rattasõbralikku keskkonda ning innustaks inimesi rohkem väljas viibima. Idee autor Alo Lõoke lisas, et rada sobiks kogu perele ning seda annaks tulevikus veelgi täiendada.

Sõle raamatukogu lisavalgustus 

Ettepaneku autor Vasili Ivanov selgitas, et lisavalgustus aitaks suurendada inimeste turvatunnet ning parandaks linnakeskkonda.

Trammiteede kontaktvõrgu tugipostide haljastamine

“Varem kasutatud trammiliinide kontaktvõrgu metallist tugipostid on nüüdseks kasutud ja neile oleks võimalik istutada erinevaid ronitaimi, et lisada linnaruumi rohelust,” selgitas idee autor Viktor Sossulin.

Idee hõlmab endas linna roheala laiendamist, maastikukujundust, ökoloogia parandamist, hubase linnakeskkonna loomist ja oleks Sossulini sõnul hea näide tööstus- ja tehnorajatiste harmoonilisest kasutamisest linnakeskkonnas.

Universaalne spordiväljak Stroomi randa 

Idee näeb ette olemasolevast jalgpalliväljakust universaalse spordiväljaku rajamist. Ettepaneku autor Viktoria Zubkova sõnul aitaks universaalse spordiväljaku rajamine suurel hulgal tallinlastel sportida oma kodukohas ning soodustaks tervisespordiga tegelemist.

Valgustatud jalakäijate ülekäik Ehte tänavale

Mihkel Oja tegi ettepaneku rajada Ehte tn 1 ja 2 majade vahele valgustatud jalakäijate ülekäigurada. Päevas ületab selles kohas teed üle tuhande piirkonna elaniku ja Ehte Humanitaargümnaasiumi õpilase, kuid tänava äärde pargitud sõidukid varjavad nähtavust ning tekivad sellega ohtlikke olukordi, põhjendas ta.

Hääletamine toimub Tallinna linnavalitsuse veebikeskkonnas 18. kuni 31. jaanuaril.

Kaasava eelarvega soovitakse elanikke rohkem mõtlema panna linnakeskkonna arendamisele ning anda neile täiendav võimalus uute ideede esitamiseks ja nende üle otsustamiseks.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ole kursis, mis su kodukandis toimub

Telli Põhja-Tallinna uudiskiri

Saadame sulle kolm korda nädalas ülevaate Kalamaja Kuulutaja, Pelgulinna Teataja ja Kopli Krooniku olulisematest teemadest.